Izaberite pravi kliše za vaš posao tampon štampe
Sledeća lista opisuje različite vrste klišea koje su na raspolaganju trenutno:
Polimer (važno je napomenuti da ima mnogo različitih kvaliteta)
- Jedna ekspozicija (Ploča ima iste dubine nagrizanja obično 30 mikrona)
- Dupla ekspozicija (Dubina može da se menja, videti kasnije objašnjenje)
Čelik
- Tanki čelik (Fleksibilna oko 0,050 cm debela)
- Debeli čelik (od 0,6 do oko 1,27 cm)
Moje lično iskustvo sa tampon štampom i sa starim stilom korišćenjem noža i sa novim stilom zatvorenog tipa sa keramičkim prstenom. Napominjem ovo jer svaka ima određene specifičnosti kada je u pitanju izbor klišea.
Kada birate kliše sledeće tačke treba razmotriti:
- Veličina štampe.
- Iznos pokrivenosti boje od najveće do najmanje oblasi.
- Debljina ili potrebna neprozirnost boje.
Prvi obzir je obično cena (ovo nije moje mišljenje), koji se odnosi na veličinu posla u tampon štampi za koji se bira kliše. Ako koristite otvoreni sistem daleko je brže menjati više poslova za rad kada se polimeri koriste. Pa tako kratki poslovi (manje serije) više su pogodni za polimerni kliše kako zbog cene tako i zbog brzog starta početka novog posla.
Bilo koji posao štampe koji premašuje 10.000 ciklusa se obično troši jedan ili više polimera i ako ne možete da napravite sopstveni kliše u kući , vi ćete verovatno koristiti tanki čelični ili debeli čelični kliše da bi ste sprečili prekid procesa štampanja. Takođe možete naručiti više od jednog klišea kao rezervnu kopiju, ali molimo vas da razmotrite mogućnost odbacivanja, kao i zastoja, koja će brzo potrošiti uštede koje ste napravili tako što ste poručili jeftiniji polimerni kliše. Upotreba polimernog klišea zahteva izbor povoljnijeg (obično fleksibilnijeg) noža da se spreči cepanje krhke površine polimernog klišea.
Ovaj fleksibilan nož takođe imaju tendenciju da se lakše uranja u delove slike koja se nalazi u paraleli sa nožem ili većim delovima boje na slici prouzrokujući izblednele oblasti. To se obično naziva zahvatanje. U većini slučajeva čak i više uzastopnih otisaka neće eliminisati problem i ako rotiranje slike ne reši problem, moraćete da posegnete za čvršćim nožem. Korišćenjem čvršćeg noža obično zahteva korišćenje čelične ploče sa rasterom u većim područijima da spreči veliko zahvatanje i da sadrži veći sloj boje.
Osnove raster filma:
Ugravirane oblasti, umesto da budu veliki otvoreni prostor, imaju male vrhove koji su kreirani izlaganjem klišea raster filmom (linija po cm i procenat može biti nizak od 70 linija 70% il čak visok 300 linija 90%). Ugravirana površina preuzima izgled kratera sa sitnim ravnomerno raspoređenim ispupčenjima na vrhu.

Pojava rastera prilikom drugog izlaganja
Te neravnine ili vrhovi služe za 4 svrhe:
- Pomoć podrška nožu i eliminacija zahvatanja koji se mogu javiti.
- Pomaže slabljenju površinskog napona u boju i omogućava ravnomeran sloj boje za preuzimanje od strane tampona.
- Sprečava boju da izlazi iz ugraviranog dela slike tokom procesa prelaska noža.
- Sprečava preteranu boju da putuje tokom pritiska tampona u poziciji preuzimanja slike.
Stari stil otvorenog sistema je pogodan za čelični kliše i u mnogim slučajevima se koriste isključivo sa čeličnim klišeima i korišćenje ovog sistema na polimernim klišeima zahtevav neke finese i iskustvo. Upotreba debelih teličnih klišea nije potrebna sa keramičkim prstenom kod zatvorenog sistema, u stvari može biti problematična ako kliše nije perfektno ravan.
Najnoviji stil skladištenja boje (bar onaj sa visokim kvalitetom keramičkih prstenova) pokazali su se dobro za korišćenje polimernih klišea u slučaju štampe manje od 100.000 ciklusa. U slučajevima kada prelazi preko 100.000 ciklusa upotreba tankih čeličnih klišea je preporučljiva jer su ovi klišei relativno jeftini i leko će izdržati serije do 1.000.000 ciklusa.
Po mom iskustvu problem zahvatanje previše boje sa veći površina kada se koristi keramički prsten na polimernim klišeaima, može da se pojavi ali veoma ratko. Prilikom nagrizanja klišea ako se koristi izuzetna pažnja i ako se koristi dvostruko nagrizanje na polimerima visokog kvaliteta ovi problemi se ne navljaju. Ovi problemi ostranjivanja više boje sa većih površina ugravirane slike na klišeu nisu toliko izražena kod zatvorenog sistema sa keramičkim prstenovima kao kod otvorenog sistema i upotrebe noža. To se dešava zbog činjenice da se keramički prsten neće saviti u veća udubljenja na ugraviranoj slici. Bilo koji nastanak ove nepravilnosti se javlja ako se materijal savije unutar klišea. Za to je očigledno da će vrlo tanki fleksibilni kliše stvoriti više nego manje fleksibilni teži polimer ili tanki čelični kliše. U slučajevima kada čvrsta boja u oblastima prelazi 2,5 cm u prečniku, upotreba dobro napravljenog rastera na tankom čeliku uvek će raditi dobro.
Dvostruko izlaganje polimera
Dvostruko izlaganje polimera sa raster filmom na ugraviranim oblastima u mnogim slučajevima sam video eliminaciju rupa korišćenjem ovog tipa klišea. Duplo izložen kliše takođe omogućava tampon mašinama da naprave udubljenja koja najbolje pristaju za datu aplikaciju;npr štampanje na drvetu ili koži uvek će zahtevati dublje ugravirani kliše nego kada se štampa na manje prozorne materijale, kao što je većina od plastike ili stakla.
Jednostruko izlaganje polimera
Jedno izlaganje polimera ima samo jednu prednost u odnosu na duplu izloženost klišea, a to je ako imate veoma fine detalje slike koje imaju tendenciju da budu izgubljene zbog drugog izlaganja. Jednostruka izloženost klišea je obično skuplji i preporučuje se samo kada se slika sastoji od veoma finih detalja. Ako biste koristili jedno izlaganje sa velikom slikom, šanse za pojavu izbljeđivanja boje na većoj površini će se javiti.
Izbor pravog klišea za štampanje postaje manji problem ako ste opremljeni sa sopstvenom opremom za pravljenje klišea tako da uvek možete zameniti pohabani ili oštećeni kliše.