Odabir mašine za tampon štampu

Tokom više od 20 godina rada na tampon štampi, nisam naišao na zaista lošu štampu. Takođe nisam našao ni idealnu. Različiti sličlovi štampe su danas na raspolaganju, svaki ima prednosti i mane. Razumevanje razlike između stilova štampe i kako oni mogu uticati na primenu za izradu trenutne aplikacije, pomoći će Vam da odredite koja štampa je najbolja za Vas.
Aplikacije za tampon štampu imaju tendenciju da spadaju u tri glavne kategorije, navedene u opadajućem redosledu u pogledu kvaliteta zahteva:
- Štampa uključuje precizno nanošenje boje na podlogu. Slike obično sadrže slova ili simbole i mogu biti jednobojne ili višebojne.
- Dekorisani su da dizajn ili efekat su primenjeni na proizvod da poboljšaju izgled proizvoda. Dizajn je isključivo umetnički, bez funkcionalne svrhe, koji može biti jednobojan ili višebojan. Efekti uključuju neobične šablone, simulirane drvenim granama, itd.
- Kodiranje podrazumeva štampanje informacija koje moraju biti čitljive, ali ne nužno visokog kvaliteta. Primer je datum odštampan na konzervi i drugom pakovanju. Kodiranje ne treba mešati sa barkodom, gde je kvalitet veoma bitan, posebno sa kontrastom i definicijom ivica. Barkod se smatra kao zaseban štampana aplikacija.
Neki zahtevi mašine su dosledni za sve aplikacije u tampon štampi. Mašina treba da prenese boju sa nosioca slike (kliše) preko fleksibilne (silikon) podloge na podlogu koja se štampa. Ona mora biti u stanju da sprovede ovaj proces što je moguće tačnije, u idealnom slučaju u opsegu od +0.025 mm. Ona treba da funkcioniše bez problema, bez neželjenih vibracija pri brzinama proizvodnje.
Štampu treba dizajnirati na takav način da jednostavno operater reguliše stanje boje i stopu sušenja (količina rastvarača u boji). Sposobnost da održi boju, a samim tim i uslove štampe, je od primarnog značaja i mnogim mašinama to nedostaje. Iako je dobro projektovana, neke mašine koriste velike otvore za mastilo (korita) koje pogoršavaju kontrolu kvaliteta boje pri štampi.
Postoje osnovni zahtevi za tampon štampu. Da biste dobili pravu štampu za vaš posao, morate razumeti razlike u vrstama mašina trenutno dostupnih.
Ručna tampon mašina

Slika 1 - Ručna tampon mašina
Osim u slučajevima gde će tampon štampa biti korišćena u vrlo malom obimu, uputstvo za mašine više nisu ni početnog nivoa. Međutim, neki mogu biti od koristi u svrhe testiranja.
Prve tampon mašine su bile ručne (slika 1). Veoma visoko kvalitetni satovi i instrumenti sa dirkama su bili štampani tokom godina ručnom tampon mašinom. Sada jedini razlog za kupovinu njih je niska nabavna cena. Cena otiska je izuzetno niska, a održavanje kvaliteta u odnosu na kontinuirani rad je izuzetno težak Dobro projektovane jedinice mogu biti korisne za testiranje klišea, tampona, boje i dizajna kao alternativu za proizvodnju mašina izvan proizvodne linije.
Otvoreni sistem (mehanizam za nanošenje boje postavljen iznad klišea)

Slika 2 - Otvoreni sistem
Mnoge mašine ovog tipa (Slika 2) su na terenu. Ovo je originalni polu-automatski sitem, datiran iz kasnih 1960-ih i početka 1970 godina, i bio je osnova mnogih klonova. Originalne mašine koje mehanički rade, daju malo mogućnosti za prilagođavanje pojedinca štampi zato što se mehanizam za boju i za tampon nalaze na istoj nosaču. Brzina štampe je pod kontrolom podešavanja brzine glavnog pogonskog motora. Kasnije, više sofisticirane mehaničke mašine su dale veću fleksibilnost u prilagođavanju. Ovo je veoma robusan sistem sa glatkom štampom na koji ne utiču fluktuacije ručnog pomeranja kroz vazduh.U ovim originalnim polu-automatskim mašinama, mehanizam za nanošenje boje je postavljen iznad klišea. Iako mnogo moderni modeli imaju bolje mogućnosti, kontrolisanje stanja boje fluktuira.
Tokom godina, ovaj stil se i dalje razvijao, i osnova mašine u proizvodnji su elektromehaničke, pa čak i mašine sa servo mogonom. Takođe, PLC su zajednički, pružajući širok spektar opcija redosleda.
Bez obzira koliko su sofisticirane ove prese, kontrolisanje boje je problematično usled velike izloženosti površine boje od atmosfere.
To se može poboljšati na različite načine. Neki proizvođači pomažu smanjenje isparavanja tako što prikrivaju mehanizam za boju i kontejner za boju. Ostali proizvođači koriste pumpe za boju i sisteme za kompenzaciju isparenja.
Menjanje boje i klišea može biti obavljeno relativno brzo uklanjanjem kadice za boju, nanosača boje, uključujući kliše i njegova zamena sa drugim koji je već pripremljen. Morate uzeti u obzir cenu rezervnih kadica za boju, što može biti dosta skupo. Posuda za boju (kadica) može biti dizajnirana tako da se uhvati boja koja se prospe preko ivica klišea, tako da je održavanje mašine čistije.
Delimično pokrivena posuda sa bojom

Slika 3 - Delimično pokrivena posuda sa bojom
U ovim mašinama, boja se zadržava iza klišea. Boja se vuče napred sa nanosačem boje koji se nalazi na horizontalnom hodu zajedno sa nožem koji skida boju sa klišea. Dok boja prekriva kliše, nanosač pokriva boju i smanjuje isparavanje rastvarača. Kada se vrati u zadnji položaj, povlači se boja sa klišea u kadicu koja smanjuje dalja isparenja.
Moram da priznam predrasude: ovo je moj omiljeni način štampe ako je dobro projektovan. Boja se nalazi u kadici koja je smeštena iza klišea, kao što je prikazano na slici 3. Boja se nanosi na kliše sa nanosačem boje koji je montiran na horizontalni nosač zajedno sa nožem za skidanje boje. (Zamislite rakelu na mašini za sito štampu) Dok se boja nanosi na kliše, horizontalni nanosač je nanosi iz kadice i smanjuje isparenja rastvarača. Kada se vrati nazad, mehanizam pokriva preko boje. Da pojasnim ovaj sistem ne zatvara boju kao što imamo kod zatvorenog sistema, ali ne dovodi do velikog isparenja rastvarača. Mešavina boje i rastvarača će ostati duže stabilna nego u potpuno otvorenom sistemu.
Ove mašine za štampu moraju biti snažno projektovane. Tokom vremena kojim nož prelati preko klišea, značajno okretanje se javlja u ležajevima na zadnjem delu kadice. Neadekvatni ležajevi će brzo propasti, a kadica će postati nestabilna, rezultujući slabo skidanje boje i neravnomerno nanošenje. Čak i idealni sistemi moraju ostati čisti, a ne pretrpani bojom. Ne dozvolite da nanosač boje, koji normalno lebdi, da bude preplavljena bojom ili će se zaglaviti gore ili dole.
Zatvoreni sistem

Slika 4 - Zatvoreni sistem
Dijagram prikazuje ovde klipni kliše za štampu, ali i drugi zatvoreni sistemi su dostupni. Ovi sistemi su dizajnirani da sadrže mastilo u čaši koja je okrenuta naglavačke i pritisnuta na kliše, pomerajući se preko boje. Posuda sadrži boju i ujedno deluje kao nož koji je uklanja. Prednost ovog sistema je da je isparavanje svedeno na minimum.
Ovaj sistem (Slika 4) se smatra da je lek za sve bolesti tampon štampe. Ono što je iznenađujuće je da je ovaj "novi" razvoj bio prisutan već dosta godina. Švajcarski proizvođač tampon mašina za štampanje satova je imao ovaj sistem pre 30 godina!
Koncept ovih mašina je da sadrže boju u posudi koja je okrenuta naglavačke. Posuda je okrenuta da pritisne kliše i da se preko boje kreće po njemu. Posuda ne samo da ima boje, već se ponaša kao i nož za uklanjanje iste. On prelazi napred i nazad preko klišea, ostavljajući boju samo u ugraviranim oblasima. Očigledna prednost ovog sistema je da je isparenje rastvarača svedeno na minimum. Ovo omogućuje mnogo bolju kontrolu boje, što dovodi do smanjenja sastoja i delimičnog prestanaka proizvodnje.
"Ali", rećiće te, "prodavac mi je rekao da će raditi 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, 52 nedelja godišnje". Da li je rekao kakav će kvalitet štampe biti, koliko često bi trebalo da dodate boje, koliko kliše može da izdrži, ili koliko dugo će trajati posuda? Da li je napomenuo da ne možete ignorisati činjenicu da boja ne degradira kliše tokom vremena, da korišćenje dve komponentne boje se ne preporučuje, da kliše mora biti duplo veći od obične slike koja se štampa? To pitanje treba da postavljate jedno sa drugim kada naručujete ovakav sistem: "Koliko košta zamena posude?" Odgovor može biti iznenađenje: 500e uopšte nije iznenađenje. Srećom, ali je oštećenje posude veoma malo, može se popraviti pažljivo honovane na finoj površini karborundum kamena. Neke posude mogu biti prepravljene na četvrtinu troškova zamene. To znači da sa posudama treba pažljivo rukovati.
Posuda za boju dolazi u različitim konstrukcijama. Najjednostavniji je mašinski iz čvrstog metala, obično kaljenog čelika. Drugi tip ima ribon-čelik površinu koja se može zameniti kada se nosi. Treća je metalna posuda sa keramičkim kontaktnom površinom koja je prešla preko metala. Ovo obezbeđuje dug vek rada posude. Ali je mnogo skuplji od konvencionalne šolje.
Da bi se postiglo maksimalno iskorišćenje sa bilo kojom od ovih šoljica, primenjuje se minimalni pritisak i treba biti siguran da su na posudu montirani stabilni ležajevi. Svaka težnja da se ošteti posuda će dovesti do neravnomernog nanošenja i ostavljaće nepravilnosti na logotipu koje će se odraziti na tamponu. Neki sistemi koriste magnet da drže čašu na klišeu, što se pokazalo kao veoma dobro rešenje. Kliše i posuda koja su sa magnetom mogu biti manja nego u vertikalnom postavljanju, čime se omogućava promena sa jednog na drugi kliše bez pomeranja posude kao da su vezani u par.
Slika 4 pokazuje klišni kliše za štampu. U mnogim zatvorenim sistemima danas, kliše stoji i posuda prelazi preko klišea. Višebojne mašine su sada uobičajne, a neki proizvođači nude izbor zapečaćene šolje ili otvorenog sistema na istoj osnovnoj mašini.
Nema sumnje da će zatvoreni sistemi biti dalje poboljšavani. Oni su bili dostupni samo u limitiranim veličinama posude, ali promena veličine posude je promenila ovo. Još jedna interesantna varijacija zatvorenog tipa gde su klišei montirani u posudu za boju vertikalno umesto horizontalno. Kliše se podiže uspravno iz posude, koristeći nož skida boju sa vrha gde nema slike. Tampon se pomera horizontalno da pokupi sliku sa klišea i u zavisnosti od aplikacije i dizajna tampon mašine, rotira ili 90° ili 180° na depozit slike na podlozi. Mešavina boje i razređivača je skoro kao stabilna kao u zatvorenom sistemu, ali veće površine mogu da se štampaju kao npr. 12.7 x 45.7cm.
Jedina dodatna korist zatvorenog sistema: Oni smanjuju njivo rastvarača koji su u radnom okruženju izbačeni u atmosferu.
Klipni kliše

Slika 5 - Klipni kliše
Ponekad, proizvođači mašina će se odlučiti da zadrže tampon na istoj vertikalnoj ravni pre nego da ga pomeraju nazad i napred od klišea na konvencionalan način. Da bi se ovo desilo, kliše mora da se pomeri sa puta. Proizvođači su ovo postigli koristeći klipni kliše (slika 5) koji rade isto kao klipni sto sito-štamparskih mašina. Ovaj dizanj štampe je dostupan sa zatvorenim i otvorenim sistemom.U ovim modelima, umesto da se tampon kreće napred i nazad od klišea za štampu, kliše se pomera napred, kod tampon ostaje stacioniran na mestu. Ovaj tip mašine rezultuje manje vibracija tampona i brži broj otisaka.
Pomeranje samo jednog dela u ovoj mašini pruža uštede za mašine proizvođača zato što postoji jedno manje aktiviranje na mašini. Sa korisničke tačke gledišta, budući da se tampon kreće u vertikalnoj ravni, ona vibrira manje, i ciklus mašine može da bude dosta brži. Automatska ubacivanja proizvoda mogu da iskoriste prednosti ovog ubrzanog ciklusa.
Jedna aplikacija za ovaj sistem su velike brzine kodiranja mašina, kako neki proizvođači tvrde, radi brzinama i do 10.000 ciklusa/sat. Ovde se mali kliše koristi sa zatvorenim sistemom. Veće mašine sa dimenzijama klišea 20.3 x 45.7 cm su proizvedene korišćenjem ovog metoda, ali ime je potrebna veoma značajna ležišta da podrže kliše u prednjem položaju zato što je prevelik pritisak se vrši ako je potreban veliki tampon.
Proizvodjači tvrde da od kada tampon štampa ispod radne površine, povećan je radni prostor. Loša strana ovoga je da mašina mora biti dobro čuvana, jer pomeranje klišea napred može da bude ozbiljna opasnost ako se zaglavi.
Rotirajuća mašina

Slika 6 - Rad rotacione štampe
Rotacioni sistem štampe (slika 6) se razvio direktno iz štampanja gravure. Oni su veoma pogodni za cilindrične delove i continuirano ravne štampe.Ove mašine koriste rotacioni tip tampona, obično u vezi sa cilindrom čelika u koji je ugraviran dizajn. Boja se uliva u kliše iz ili kroz kanale, i nož uklanja višak boje. Kako se cilindar rotira, silikonski rotirajući tampon kupi boju sa ugraviranog dela klišea i prenosi je na podlogu. Jedna prednost ovog sistema je brzina - male stvari ponekad se mogu štampati brzinama od 120.000 delova/sat.
Ove mašine koriste rotacioni silikonski tampon u konjukciji sa cicindričnim čeličnim klišeom. Dizajn je ugraviran na čelični kliše, a boja protiče na kroz njega ili kanale. Nož uklanja višak mastila. Kako se cilindar rotira, silikonska guma uzima boju i prenosi je na podlogu.
Jedna od prednosti ovog sistema je njegova brzina. Sa malim komponentama kao što su zatvaraši za flaše ili poklopci, 120.000 delova po satu može da se ostvari. Štampanje jednog od ovih komponenti na konvecionalan način, pod pretpostavkom da je 2.54cm prečnik cilindra, može se postići oko 3000 delova na sat. Još jedna prednost su veoma fini detalji koji mogu da se štampaju sa obrtnim presama.
Skladište za boju ima tendenciju da bude manje u odnosu na konvecnionalnu tampon štampu, posebno na većim brzinama koje su dostižne. Takođe, boja se mora pokrenuti sa visokim nivoom rastvarača. Proizvođači boja preporučuju 20% rastvarača, ali sam jednom koristio 30% na višebojnoj aplikaciji. Svaka boja može da zahteva posebnu mešavinu koja se utvrđuje na početku posla i održava tokom posla. Kontrola ravnoteže je neophodna. Preporučujemo korišćenje pumpe za boju da bi se održao isti nivo ravnoteže. Neke pumpe imaju merne uređaje za viskozitet, ali još nisam naišao da su uspešni. Imajte na umu da promena boje zahteva čišćenje sistema i zato ne preporučujemo rotacione sisteme za kratke serije.
Alternativa cilindričnom rotirajućem čeliku je na raspolaganju. Čelična follija, pa čak i fotopolimerni kliše može da se montira na izmenjeni cilindar, ali njihova efikasnost je diskutabilna, jer pritisak noža dovodi do toga da se troše veoma brzo. Iako čelični cilindri nisu nikako jeftini, investicija se vraća smanjenjem zastoja proizvodnje.
Kapitalni troškovi rotirajućeg sistema su relativno visoki jer sistem dodavanja gotovo uvek zahteva kompletnu upotrebu tehnike. Kvalitet bi trebalo da bude dobar kao, ako ne i bolji od konvencionalne tampon štampe.
Iako je većina glavnih dobavljača proizvodi neke varijacije ove opreme, dostupnost je ograničena. Nikada ne prihvatite štamparsku mašinu ako ne vidite da radi sa vašim zahtevima u prostorijama proizvođača.
Ukupan transfer sistema boja

Slika 7 - Ukupan transfer sistema boja
Ova tehnika, razvijena za štampanje na keramičke predmete, koristi mešavinu tehnologija tampon štampe i sito štampe, kao što je prikazano na slici 7. Ovi sistemi se ne koriste sliku koja se prekhodno ugravira na kliše. Umesto toga, boja ili keramička boja je sito štampom preneta na ravnu površinu, silikonom obloženu ploču. Boja ostaje na vrhu ove ploče, a zatim se pomoću tampona prenese na podlogu.Ova tehnika, koristi se skoro isključivo u keramičkim dekoracijama, kombinujući tampon i sito štampu. Kao što možete videti iz dijagrama, slika na situ je štampana na specijalnom tanjiru, i zatim tampon kupi sliku i prenosi je na podlogu.
Kada je ovaj proces prvi put razvijen 1950 godinama, boja je bila hladna. Ovo nije dozvoljavalo kompletan transfer, tako da se termoplastična boja koristila. Ova boja je poput voska čvrsta na sobnoj temperaturi, koja se zatim zagreva na metalnoj mreži preko električne struje. To podiže temperaturu boje na 35-40°C niže od štamparske boje. Tampon podiže boju sa silikonske površine i prenosi je na keramički proizvod, koja hladi boju i prouzrokuje kompletan prenos boje.
Iako se ovaj proces koristi isključivo u industrijama keramike, ona pokazuje srećan brak dva procesa. Njegove prednosti su sledece:
- Šabloni se mogu štampati na određenim delovima i površinama (npr., dve zakrivljene površine), koje se ne mogu direktno štampati sito štampom.
- Fine linije i komplikovane oznake mogu se primeniti u isto vreme kao glavni šablon u jednom prolazu mašine.
- Teški depoziti boje mogu da se primene na složene oblike. To je bilo ranije moguće samo korišćenjem sito štampe, koja bi mogla samo da štampa na ograničen prostor oblika.
- Sito štampa, ne tampon štampa, određuje količinu boje koja se primenjuje. Dakle, još može biti deponovano u odnosu na konvencionalnu tampon štampu. Ovo osigurava konzistentnost visokog kvaliteta štampe. Dizajn može imati pun opseg efekata od pune linije do polutonova.
- Mnogi korisnici imaju proizvodnju sito štampe u kući, gde kliše često mora biti urađen kod prodavaca.
Karusel tampon mašina

Slika 8 - Karusel tampon mašina
Ova mašina (slika 8) je višebojni sistem tampon štampe dizajniran oko rotacionog stola. On koristi kombinaciju dve rotirajuće tabele i rotirajućeg tampon karusela. Podloge se montiraju na jednom stolu, kod kliše može da se podešava u X, Y i rotacionu osu, što omogužava precizno pozicioniranje slike. Ova višebojna tampon štampa koristi kombinaciju dve rotacione tabele i rotirajući tampon karusel. Podloge se montiraju na jednom stolu, dok je kliše montiran na drugi. Iznad klišea je zatvoreni sistem boja tako da prelazi preko ugravirane slike. Nakon podizanja slike, tampon i table klišea rotira tako da je tampon postavljen preko podloge. Tampon zatim prenosi sliku na podlogu koja se štampa.
Iznad klišea je zatvoreni sistem boje koji prelazi preko ugravirane slike na klišeu i zatim se vraća u prvobitni položaj. Klišei su obojeni nešto pre kvašenja tampona. Nako što tampon uzima sliku, tampon i kliše rotiraju tako da tampon nosi sliku preko podloge dok drugi tampon se pozicionira preko drugog već obojenog klišea. Ovojeni tampon zatim se spušta i prenosi deo slike na podlogu. Istovremeno, drugi tampon se spušta i podiže sliku sa druge ploče. Ovaj niz se nastavlja sve dok višebojne slike se ne oštampaju. Odšampani deo je zamenjen sa novim podlogom koja se štampa.
Cam upravljivi sistem je u potpusnosti mehanički, omogućavajuću do 750 ciklusa po satu. Štampanje 250 otisaka u četiri boje po satu je dostižno. To čini mašinu idealno za kratke i srednje serije. Štamparska mašina je projektovana tako da je podešavanje lako i brzo, a različiti oblici tampona mogu biti smešteni na karusel odgovarajućeg dizajna. Fotopolimerni kliše može da se koristi, ali kao i kod konvecionalnih mašina, čelične klišei daju duži životni rad ciklusa.
Karusel štampa je veoma korisno sredstvo, naročito za ugovorene štampe kraćih serija u više boja. Za duže staze, konvecionalni linearni, rotirajuće, i ovalne sisteme su više ekonomski zbog većih serija.
Štampa na ne-horizontalnoj ravni

Slika 9 - Vertikalna tampon mašina
Mašina kao što je ova je pogodna za štampanje na površinama koje su vertikalno ili pod uglom. Svi standardi mehanizma za nanošenje boje se koriste sa ovim mašinama, ali generalno, oni imaju tendenciju da koriste manji kliše.
Retko ćete imati aplikacije koje ćete štampati na verikalnim površinama ili pod uglom. Međutim, mašine su dostupne za takav posao (slika 9).
Ova operma se često koristi u kombinaciji sa vertikalno-taktnom mašinom za štampanje sa strene predmeta, dok konvecionalne mašine štampaju na vrhu. Ugao štampe može biti promenljiv do 90°; neke mašine čak štampaju i na gore. Sve standarde nanošenja boje se koriste sa ovim mašinama, ali po pravilu, one imaju tendenciju da koriste manji kliše.
Numerička kontrola preko računara

Slika 10 - Mašine sa kompjuterskom numeričkom kontrolom
U štampi sa kompjuterskom numeričkom kontrolom (CNC), podloga stoji a tamponi su programirani da odštampaju po jednu sliku na podlogu. CNC sistem kontrole zapravo može biti ugrađen u standardne mašine ili modularne sklopove kao što je ovaj da odgovara skoro za svaku aplikaciju.
Uz sve ostale stilove štampe do ove tačke, štamparska stanica je stacionarna i delovi se dopunjuju iz jedne stanice do sledeće dok se ne postigne višebojna štampa. Nije tako sa mašinama koje koriste kompjutersku numeričku kontrolu (CNC). Ovde podloga stoji a tamponi su programirani da štampaju jednu sliku po jedinici vremena na predmet, kao što je prikazano na slici 10.
Iako roborske akcije ovih mašina za štampu izgleda komplikovano, CNC omogućuje jednostavno podešavanje procedure i omogućuje nekoliko podešavanja za programiranje mašine. Sva aktiviranja kontroliše servo pogon, dajući veoma glatko, visoko kontrolisanu akciju štampe. Dužina udara se kontinualno menja u zavisnosti od dimenzija mašine. Proizvođači tvrde značajnu uštedu energije tokom pneumatskih aktivnih mašina, plus CNC mašina ne utiče na fluktuacije u promeni vazdušnog pritiska.
CNC sitem kontrole i akotiviranja može se ugraditi u standardne mašine ili modularne nadogradnje (kao što je na slici 10) koje se može proizvesti da odgovara bilo kojoj aplikacija za štampanje. Stepen složenosti se odnosi isključivo na dizajnera i boj modula koji se želi koristiti. Svi elementi manipulacijom komponenata mogu se kombinovati sa više zatvorenih sistema boja, čišćenjem tampona, različite dužine taponskog otiska, alternativne oblike tampona, itd. Ovaj sistem se često koristi kada se stvari moraju štampati u skladu sa drugim procesima nadogradnje, ili kompleksnom višebojnom štampom na različitim podlogama.
Fleksibilnost CNC-a dolazi blizu idelane proizvodnje mašina za određenu aplikaciju, ali je znatno skuplji od konvecionalnih pneumatskih mašina. Ako posao može da podnese određeno povećanje investicija, CNC mašine vredi uzeti u obzir.
Cena štampe sa CNC mašinama ne znači da će biti veća, ali zastoj i opdešavanje bi trebalo da bude znatno smanjeno. Sposobnost za čuvanje i preuzimanje detalja za sledeći posao nudi više ujednačen kvalitet štampe. Naravno, neke pneumatske mašine omogućavaju jednostavnu kontrolu proizvodnje kartica (kada se popune pravilno) će pomoći sa bilo kojom mašinom.
Opcije štampe
Većina proizvođača obezbeđuje različite podatke za štamparske mašine. Ja ne govorim o rukovanju i umetanju podloga u sistem ili tretma operme pre ili posle štampe, nego uređaj koji poboljšava kvalitet štampey.
Čišćenje tampona
Ovi sistemi koriste lepljive trake koje su postavljene na platformi. Na programiranim intervalima, platforma je postavljena ispod tampona. Kada tampon silazi na traku, svaka boja ili otpad sa tampona se uklanja. Platforma sa trakom se povlači i štampa se nastavlja. Tabla za čiščenje sistema se koristi uglavnom za mašine bez ljudske kontrole, iako su ponekad postavljeni operatori koji umetaju proizvod. Operator mašine je koristi samo kada je to potrebno.
Automatsko čišćenje tampona se generalno smatra korisnim dodatkom. Ali, iako su čiste podloge, uslovi okoline pod kontrolom, a boja se pravilno meša, automatskok čišćenje više luksuz nego potreba.
Pumpe za boju
Koncept je da se ima rezervoar sa bojom u zatvorenoj posudi. Boja se pumpa iz rezervoara u kadicu, pa ponovo nazad. U nekim slučajevima, rastvaraz je unet u rezervoar kako je to regulisano instrumentom za automatski viskozitet. Ovi uređaji su notorno nepouzdani, tako da je bolje da mešaju određenu sumu rastvarača na početku i dodaju određenu količinu tokom rada.
Čak iako se nikada ne menja boja, ceo sklop mora da se očisti regularno jer boja ima životni period (period vremena tokom kojeg boja ostaje upotrebljiva) posle koga teži da zapuši opremu. Dvo komponentne boje mogu se koristiti samo sa velikom pažnjom i moraju se redovno menjati. Ostavljanje jedne boje duže od 24 sata bila bi vrlo skupa greška.
Jedan od najjednostavnijih sistema za ubrizgavanje boje je peristalična pumpa. Ovaj sistem ubavuje boju tako što kompresuje cevi kroz koje se kreće. Prednost ovoga je da pumpa nikada ne dodje u kontakt sa bojom, jedino van cevi. Protok je beskrajno promenljiv, i cevi su dostupne da izdrže agresivne rastvarače.
Dispanzer razređivača
Ovo je jednostavna alternativa pumpama za boju kada je količina upotrebne boje niska. Ovaj sistem izuzima odredjenu količinu rastvarača po datom intervalu. I količina i vreme se mogu podešavati tako da odgovaraju štamparskim uslovima. U principu, redovno dodavanje razređivača je odličan koncept. Sve dok sistem za nanošenje je čvrsto dizajniran, proći će dug put da se smanji jedna od glavnih promenljivih u procesu.
Koristite posebnu pažnju u izboru sistema za nanošenje rastvarača da bi ste osigurali da će izdržati komponente rastvarača. Takođe, nanosač boje mora biti malo modifikovan kako bi se osiguralo da se rastvarač pomeša odmah u sistemu, polako pomerajući cilindar kroz boju u kadici zadržavajući boju uznemirenu da bi se rastvarač sa bojom dobro promešao.
Ova tehnika se koristi i sa nekim zatvorenim sistemima. Velika pažnja se mora obratiti u regulisanju protoka, jer količina boje je mnogo manja, a moguće je da se razredi boja previše.
Vazdušna duvaljka
Ovde je cilj da se pomogne isparavanju rastvarača boje kada je u nagrizanju, na tamponu, ili na podlozi. Ovo se može postići usmeravajući vazduh iz bilo kod uređaja za komprimovani vazduh ili toplim vazdušnim ventilatorom. Takve duvaljke se mogu montirati na mašinu, ali se moraju koristiti sa pažnjom i samo onda kada uslovi okoline ih zahtevaju.
Eliminatori naboja (statični eleminiatori)
Po samoj svojoj prirodi, tampon štampa generiše značajnu količinu statičkog elektriciteta. Silikonska guma je odličan izolator i kontinuirana mehanička akcija tampona može generisati više hiljada volti statičkog naboja. Dodajte to statičkom naboju koji je inherentan u kalupu plastičnog predmeta - posebno kada su čuvani u plastičnim vrećama i doneti na štampu odmah posle oblikovanja - i imate statikči koktel koji mogu izazvati koji može izazavati pravi problem štampanja. Zajednički efekat statičkog elektriciteta je odlepljivanje. Tu boja pokušava da ostane nazad na tamponu kada se podiže sa podloge na koju se štampa.
Pre dijagnostike pojave statičkog elektriciteta, uverite se da ugravirana slika na klišeu nije previše duboka ili da boje nije previše debela. Ako je statika definitivni krivac, morate je eliminisati. To možete da uradite ispuštanjem jonizovanog vazduha preko tamopna i/ili sprovesti statički elektricitet daleko od podloge. Oprema za takvu statičku eliminaciju je obično niz elektroda u struji vazduhu koji su obično visokog napona (20.000 - 40.000 volti). Ove elektrode emituju naelektrisane jone koji daju vazduhu osobinu statične eliminacije.
Statika je, u velikoj meri, pod uticajem uslova okoline. Veoma visoka vlažnost je najveći problem. U nekim štamparijama, aerosole se mogu koristiti umesto statičkog eliminatora da minimizira efekat.
Prepoznavanje slike
Sve više firmi koristi tampon mašine automatizovane bez operatora, i potreba za opremom koja prepoznaje sliku se povećala. Ovi sistemi mogu da detektuju promene otiska za samo 0.0127 mm. Oni takođe mogu da detektuju promenu boje. Oprema za prekoznavanje slike može se setovati na upozorenja operatoru, odbacivanje komponenti, ili prekid rada mašine. Troškovi nastavljaju da padaju. CD industrija koristi ovu tehnologiju u velikoj meri i pokazuje svoje prednosti.
Kako da odlučite koju mašinu da kupite
Da bi smo vam omogućili da pravilno procenite koju mašinu da kupite, biće vam potrebni odgovori iz liste "Razmatranje nabavke". Većina su očigledna, ali netačne predpostvke mogu biti veoma skupe. Kada ste zadovoljni razumevanjem sopstvenih potreba štampe, pogledajte sledećih 20 faktora od dobavljača i njihove opreme:
- Dobra tehnička podrška
- Čvrsta konstrukcija mašine
- Lakoća podešavanja svih funkcija za štampu
- Dovoljno rastojanje između tampona i klišea da prihvati dovoljnu dubinu tampona
- Držač noževa da može da prihvati i fleksibilne, kao i tvrde, sa odredbom da fleksibilni nože može da se podesi sa blažim uglom
- Dovoljno veliki kliše da tampon može u potpunosti da se proširi izvan okvira slike.
- Izlazna stopa prihvatljivog kvaliteta (ne ciklusa vremena mašine)
- Zadržavanje tampona, što vam omogućuje da podesite preciznu brzinu preuzimanja i davanja otiska, kao i brzina pada tampona
- Štelovanje radnog stola i dela za preuzimanje boje da mogu da se kreću napred-nazad i levo-desno
- Brzo podešavanje i razmontiranje
- Troškovi rezervnih kadica, nanosača boje, držača noža, držača tampona, itd.
- Za višeboje mašine, X, Y i rotaciono prilagođavanje za svaki kliše
- X, Y, rotaciono, i podešavanje visine
- Lako čišćenje
- Lak pristup svim operativnim delovima mašine
- Standardne pneumatske, električne i elektronske komponente
- Upustvo za upotrebu ili korisnički servis
- Troškovi zamene keramičkih čaša
- Sposobnost da se iviza keramičke posude ponovo mehanički obradi
- Dobru tehničku podršku (ja sam ponovio ovo namerno)
I konačno...
Pre nego što kupite mašinu, uvek imajte nekoliko iskusnih osoba koji će da odlučuju zajedno sa vama. Osim ako ste stučnjak, nikada ne prihvatite "daće bolje rezultate u proizvodnji". Razgovarajte od drugih ljudi koji su kupili od istog prodavca.
Na kraju ne razmišljajte o štampi kao o zasebnoj mašini. Na mora da se uklopi u vaš ceo proces proizvodnje. Proizvod mora da prolazi glatko do i od mašine. Čišćenje, podešavanje, promene, i sve druge faktore pravog iskorišćenja mašine u vašoj radnji moraju se izeti u obzir. Ako sledite ove smernice i preporuke iz predhodnih tekstova, vi ćete imati zvuk štampe u vašoj radnji koji će obezbediti efikasne, ponovljive rezultate.
Razmatranje nabavke
Pokušavate da odlučite koju tampon mašinu da kupite? Počnite tako što ćete odgovoriti na sledeća pitanja. Ovi odgovori će vam pomoći da se identifikuju i razumeju vaše potrebe za štampom tako da možete da izaberete opremu koja vam najviše pasuje kada je budete kupovali.
- Koji spektar komponenti će mašina moći da štampa? Veličina predmeta? Veličina otiska?
- Da li su predmeti ravni, cilindrični, zakrivljeni ili zaobljeni?
- Koja je najbolja linija koja može da se štampa?
- Kolika je najveća površina na koju se štampa jedna boja?
- Tretiranje površine predmeta posle štampe?
- Položaj štampanja?
- Tolerancija pozicioniranja?
- Specifikacija materijala, aditivi, filteri, itd?
- Boja(e) materijala?
- Jedna ili višebojna štampa?
- Boja(e) koje se štampaju, Pantonea, B.S., DIN, itd?
- Da li se stvari čiste pre štampanja?
- Da li je potreban pred tretman? Ako je tako koji proces najviše odgovara?
- Da li je potrebno nakon štampe? Ako je tako koji proces najviše odgovara?
- Pakovanja u i iz štamparske mašine?
- Koliko brzo posle štampe se može koristiti predmet?
- Tolerancija dimenzije predmeta?
- Slika predmeta?
- Zahtevi za testiranje?
- Uslovi okoline?
- Veličina serije?
- Frekvencija po seriji? Učestalost serije?
- Ukupan godišnji kvalitet?
- Potrebna brzina štampe?
- Ručno ubacivanje/vađenje?
- Automatsko ubacivanje/vađenje?
- Koji su zahtevi za kvalitet (udaljenost, slaganje boja, itd)?
- Sitem vizuelne provere?
- Koji je dopušten gubitak?
- Da li su uzorci dostupni za štampanje?
- Ako nisu, da li su modeli dostupni?
- Da li su konačni drteži dostupni?
- Kada će predproizvodni uzorak koji se štampa biti na raspolaganju?
- Kada će prihvatljivi proizvodi biti dostupni?
- Obezbeđivanje kapitala za kupovinu opreme?
- Cena otiska?
- Da li je proizvodni prostor na raspolaganju, i da li je čist? Ambijent da li ima stabilne uslove? Da li je dobro osvetljen?
- Kakav servis je dostupan?
- Čuvanje i uklanjanje boje, rastvarači i hemikalije da se uzmu u obzir?
- Da li su zaposleni spremni da pokrenu opremu i da li imaju dovoljno iskustva?
- Koja obuka nam je potrebna?
- Ko će imati menadžersku odgovornost za štampu?
- Ko će biti uključen u odluku kupovine?
- Koja je dinamika isporuke opreme?
- Kada je prva serija zahtevana od strane klijenta?